بیماری هامقالات

التهاب کیسه صفرا (کوله سیستیت)

Cholecystitis

وقتی که کیسه صفرا ملتهب می شود وحتی می تواند باعث درد در قسمت شانه دست شما نیز بشود!!

کولسیستیت بیماری است که در آن کیسه صفرا ملتهب می شود زیرا صفرا نمی تواند عبور کند دو نوع است : حاد و مزمن

سنگ کیسه صفرا- کوله سیستومی –  کبد –متخصص گوارش- لوله گوارش- درد شکم

کیسه صفرا، اندام کوچکی است که زیر کبد جای گرفته، اما وظیفه‌ای مهم یعنی ترشح صفرا (تولید شده توسط کبد) درون روده‌ها و کمک به شکستن چربی‌ها را بر عهده دارد. با این وجود، افراد بسیاری هر ساله با کیسه صفرای خود دچار مشکل می‌شوند که به تغییر در رژیم غذایی یا برداشتن این اندام منجر می‌شود با توجه به عوامل خطرآفرین مانند جنسیت (زنان احتمال بیشتری دارد به مشکلات کیسه صفرا مبتلا شوند)، سن و سبک زندگی، شما ممکن است با سنگ‌های کیسه صفرا مواجه شوید که جریان صفرا را مسدود می‌سازند، یا ممکن است به طیف وسیعی از بیماری‌های کیسه صفرا مبتلا شوید. در هر صورت، شما نشانه هایی را تجربه خواهید کرد که چندان خوشایند نیستنددرد حاد اگر در قسمت بالا سمت راست یا میانه شکم خود درست پس از صرف یک وعده غذایی احساس درد می‌کنید، ممکن است به کوله سیستیت حاد مبتلا باشید، که به عنوان شایع‌ترین بیماری کیسه صفرا شناخته می‌شود.  این بیماری معمولا به دلیل سنگ‌های کیسه صفرا شکل می‌گیرد، اما می‌تواند از تومور‌ها نیز ناشی شود.

نوشته های مشابه

علائم :

درد شبیه دل پیچه که یکباره می گیرد و در قسمت فوقانی شکم سمت راست حس می شود امکان دارد درد به  قسمت شانه راست انتشار یابد این علائم هنگام خوردن غذای چرب  بیشتررخ میدهد (استفراغ ،زردی پوست، سفیدی چشم ها ،از دست دادن اشتها ، تب وبرآمدگی شکم)

تشخیص:

تشخیص کوله‌سیستیت توسط شرح‌حال (درد شکمی، تهوع، استفراغ، تب) و معاینات فیزیکی علاوه بر تست‌های آزمایشگاهی و اولتراسونوگرافی پیشنهاد شده‌است. نشانه بواس که درد در ناحیه شانه راست است، می‌تواند نشانه‌ای از کولسیستیت حاد باشد.

 

تست های خونی شامل: شمارش کامل سلول های خونی به این علت که احتمال دارد که به علت کوله سیستیت حاد ممکن است تعدادگلبول های سفید خون افزایش یابد

تست های بررسی عملکرد کبد (LFT):به این علت که ممکن است در بعضی از انواع خاص سنگ کیسه ی صفرا از بعضی از آنزیم های کبدی بالاتر از حالت طبیعی باشند

تست ERCP

نوعی آندوسکوپی پیشرفته است برای ارزیابی مجاری صفراوی داخل و خارج کبد، کیسه صفرا و مجرا ی پانکراس استفاده است .آندوسکوپ از طریق دهان وارد می شود و به آرامی در گلوی شما در مری، معده و دوازدهه حرکت داده می شود تا زمانی که به نقطه ای برسد که در آنجاا مجاری صفراوی و پانکراس در دوازدهه تخلیه می شود ERCP قدرت درمانی هم دارد. اگر رشد غیر طبیعی دیده شود، امکاان بیوپسای هام وجود دارد. اگر سنگ صفرا در مجاری صفرایی وجود داشته باشد، پزشک می تواند سنگ را خارج کند. یک مجاری صفراوی تنگ شده را مای توان با وارد کردن لوله پالستیک )کهSTENTنام دارد( از طریق آندوسکوپ باز کرد.

درمان :

عدم خوردن و آشامیدن برای مدت مشخصی،دریافت وریدی مایعات ،دریافت داروهایی برای از بین بردن درد و استفراغ ،دریافت آنتی بیوتیک ، و در نهایت جراحی برداشت کیسه صفرا(کوله سیستکتومی)

کوله سیستکتومی:

کوله سیستکتومی به صورت لاپاراسکوپیک و یا کوله سیستکتومی باز انجام می گردد. در کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک جراح برش های کوچکی را روی شکم ایجاد می کند. ابزارهای جراحی و دوربینی که با استفاده از آن ارگان های داخلی مشاهده می گردد با استفاده از همین برش ها وارد بدن خواهد شد. برای آن که جراح دید واضح تری از داخل شکم به دست بیاورد از گاز کربن دی اکسید استفاده می شود. در نهایت کیسه صفرا خارج شده و برش های ایجاد شده با استفاده از چسب یا گیره جراحی همچنین بخیه مسدود می گردد. انجام کوله سیستکتومی با رویکرد لاپاراسکوپیک معمولا 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد. در جراحی کوله سیستکتومی باز برشی در حدود 6 اینچ در بخش فوقانی و راست شکم ایجاد می گردد و در نهایت کیسه صفرا خارج شده و محل جراحی بسته می شود. برای تخلیه ترشحات لوله کوچکی از داخل به بیرون شکم قرار داده می شود. این درن معمولا در بیمارستان درآورده می شود. انجام کوله سیستکتومی به شیوه باز نیز حدود 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد.

 

قبل از انجام کوله سیستکتومی به خاطر داشته باشید لیستی از داروهای مصرفی خود آماده بفرمایید. مصرف برخی داروها قبل از جراحی کوله سیستکتومی بر ریکاوری و پاسخ به بیهوشی تاثیر می گذارد. اگر سیگار می کشید باید قبل از انجام کوله سیستکتومی به اطلاع جراح خود برسانید تا پیش از جراحی ترتیبی برای ترک سیگار اتخاذ گردد. 4 ساعت قبل از کوله سیستکتومی باید از خوردن و نوشیدن اجتناب کنید. قبل از شروع جراحی داروها و مایعات به صورت وریدی وارد بدن شما می گردد. اگر بیهوشی عمومی دریافت کنید حین انجام جراحی در حالتی خوابیده و ناهشیار قرار خواهید داشت. اگر از بیهوشی اسپینال استفاده شود در آن صورت دارویی در کمر شما درست زیر ستون فقرات تزریق می گردد. بعد از انجام کوله سیستکتومی با مناسب شدن ضربان قلب، فشار خون و برون ده ادراری به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. حرکت و تنفس عمیق بعد از انجام کوله سیستکتومی سبب می شود تا احتمال بروز عوارضی مانند لخته های خون یا تجمع مایعات در ریه ها کاهش یابد.

چکیده:

کله سیستیت :یعنی التهاب کیسه صفرا، این بیماری اغلب ناشی از سنگ کیسه صفرا (کله لیتیاز) می‌باشد. علائم بیماری در موارد غیر حاد به صورت کولیک صفراوی (درد مزمن به مدت ساعت‌ها در ربع فوقانی راست شکم که به پشت و شانه راست انتشار دارد) گاه همراه با تهوع و استفراغ است. گاهی درد به دنبال مصرف غذای چرب می‌باشد. ممکن است بیماری سال‌ها علائم سنگ کیسه صفرا را داشته باشد ولی وارد مرحله حاد نشود. که اغلب به علت انسداد مجرای کیستیک توسط سنگ کیسه صفرا است ولی گاهی نیز سایر علل مانند تومورها موجب انسداد مجرا می‌شوند سونوگرافی و کلانژیوگرافی آندوسکوپیک پس رونده (ERCP) گاه در تشخیص مفید است. کله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا) درمان انتخابی سنگ کیسه صفرا و کله سیستیت حاد می‌باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا