بیماری هامقالات

رینوپلاستی

پشت پرده عمل های زیبایی بینی و عوارض آن

رینوپلاستی: رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای انجام رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد.

عمل جراحی – جراحی بینی – عوارض بعد از جراحی بینی – متخصص گوش و حلق و بینی- بیهوشی – اسکار پس از عمل

هر ساله، نیم میلیون انسان که علاقمند به بهتر شدن ظاهر بینی‌شان هستند، به دنبال مشاوره عمل بینی با جراحان پلاستیک می‌روند. بعضی از آن‌ها از بینی مادرزادی و ارثی خود ناراضی‌اند و برخی دیگر از تغییراتی که گذشت زمان و افزایش سن بر بینی آن‌ها تحمیل نموده است، شاکی‌اند اما عده‌ای نیز در تنفس خود مشکل دارند یا در اثر ضربه، بینی‌شان آسیب دیده است. جراحی زیبایی بینی می‌تواند ظاهر و تناسب بینی را بهبود بخشد و باعث افزایش هماهنگی بین اعضای صورت و اعتماد به نفس بیشتر فرد شود. همچنین ممکن است مشکلات تنفسی و ناهنجاری‌های ایجاد شده ناشی از تروما یا نقص مادرزادی را برطرف کند. این نوع جراحی می‌تواند اندازه بینی، پل بینی، نوک بینی و سوراخ‌های بینی را تغییر دهد.

چه افرادی کاندید جراحی زیبایی بینی هستند؟

افرادی که رشد صورت آن‌ها کامل شده است. به طور کلی جراحی در افراد ۱۸ سال به بالا انجام می‌شود.
افرادی که از نظر جسمی سالم هستند.
افرادی که سیگار نمی‌کشند.
افرادی که انتظار واقع‌بینانه‌ای از بهبود ظاهر بینی‌شان دارند

 

مراحل جراحی زیبایی بینی

بیهوشی

استفاده از داروها برای راحتی شما طی عمل جراحی است. بر اساس نظر پزشک، مسکن‌های وریدی یا بیهوشی عمومی برای شما توصیه می‌شود.

برش 

جراحی زیبایی بینی به دو روش بسته و باز انجام می‌شود. در روش بسته، تمامی برش‌ها داخل بینی ایجاد می‌شود. در روش باز، برش در سراسر کلوملا (پوست نازک بین دو سوراخ بینی) زده می‌شود.
اکثر برش‌ها درون بینی ایجاد می‌شوند اما در برخی موارد، یک برش خارجی کوچک نیز نیاز است.با بکارگیری این روش‌ها، پوستی که استخوان‌ها و غضروف بینی را پوشانده، به آرامی بالا می‌آید و اجازه تغییر شکل ساختار بینی را به جراح می‌دهد.

شکل‌دهی مجدد ساختار بینی

اندازه یک بینی بزرگ ممکن است با حذف استخوان و غضروف کاهش یابد. گاهی اوقات عمل بینی ممکن است نیازمند پیوند غضروف باشد. برای این منظور، بیشتر از غضروف تیغه میانی بینی استفاده می‌شود. گاهی هم از غضروف گوش یا به ندرت از بخشی از غضروف دنده می‌توان استفاده کرد.

تصحیح انحراف تیغه بینی

در صورتی که تیغه بینی انحراف داشته باشد، این انحراف می‌تواند صاف شود و برآمدگی‌های درون بینی برای بهتر شدن تنفس کاهش یابند.

بستن برش

هنگامی که ساختار زیرین بینی به شکلی مطلوب تغییر یافت، پوست بینی و بافت، بخیه شده و برش‌ها بسته می‌شوند. برای تغییر اندازه بینی ممکن است برش‌های اضافی در چین‌های طبیعی حفره‌های بینی ایجاد گردد.

بهبودی

برای چند روز تا شروع بهبودی بینی، Airway و آتل از بینی جراحی شده حفاظت می‌کنند.

انواع روشهای جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبای بینی با دو روش باز و بسته انجام می شود

در روش باز  (OPEN): در این روش که ابتدا یک برش کوچک در ناحیه ی کلوملا ، داده می شود و پوست بینی به بالا کشیده می شود پزشک جراح در این حالت دسترسی راحت تر و همچنین قدرت مانور بیشتری خواهد داشت .

در روش بسته (CLOSE) : در این روش هیچ برشی بر روی پوست داده نمی شود و تمامی مراحل جراحی با برشی هایی که از داخل بینی داده میشود انجام می شود.
معمولا مراحلی که در عمل جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی )طی می شود شامل : بیهوشی ، برش ، شکل دهی مجدد ساختار بینی بستن می باشد.

چگونه برای این عمل آماده شوید؟

غذاها و داروها

دو هفته قبل و بعد از جراحی، از مصرف داروهای حاوی c یا ایبوپروفن  (Advil، Motrin IB، غیره) اجتناب کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهای مورد تایید یا تجویز شده توسط جراح بینی خود را مصرف کنید.

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن بهبود پس از عمل جراحی را کند می کند و احتمال ایجاد عفونت را بالا می برد.

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی :

معمولا فرد تا یک هفته نیاز به استراحت دارد البته این زمان در بین افراد متغیر میباشد گاهی برخی از افراد در کمتر از این زمان نیز به بهبودی می رسند.برای اینکه فرد هر چه زودتر این دوران را سپری کند

میبایست از چند موارد مانند فین کردن ، استخر رفتن ، سولار ، سیگار، قلیان و ورزش های سنگین باید پرهیز کنند.

دوره بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی 

فرآیند بهبودی بعد از جراحی رینوپلاستی دو مرحله دارد:
مرحله اول: بهبودی اولیه
تورم و کبودی قابل مشاهده بلافاصله بعد از عمل اتفاق می‌افتد. اثرات بعد از جراحی طی دو تا چهار هفته فروکش می‌کند و بیشتر بیماران بعد از دو هفته می‌توانند به سر کار خود برگردند.
مرحله دوم: بهبودی طی زمان
بیشتر بیماران نتیجه نیمه نهایی جراحی خود را بعد از سه ماه مشاهده می‌کنند. در این زمان، تورم بینی تا حد زیادی خوابیده است اما نتیجه کامل تغییر شکل بینی بعد از یکسال از جراحی قابل مشاهده است.
نتیجه جراحی زیبایی بینی دائمی است، مگر تغییراتی که ممکن است در اثر افزایش سن اتفاق بیفتد.

 

چکیده :

رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای انجام رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. افرادی که رشد صورت آن‌ها کامل شده است. به طور کلی جراحی در افراد ۱۸ سال به بالا انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا